Bezpieczne rozpalanie biokominka

Choć biokominki są same w sobie bardzo bezpiecznie to jak w każdym urządzeniu gdzie mamy styczność z żywym ogniem, należy zachować pewne środki ostrożności. Rozróżniamy dwa rodzaje biokominków – biokominki automatyczne i manualne. W obu przypadkach do rozpalenia takich biokominków potrzebujemy kilku atrybutów. Ale jak to zrobić w sposób całkowicie bezpieczny?


Pierwsze co musimy zrobić to zdjąć szkło, które osłania biokominek. Do środka paleniska wkładamy lejek i wlewamy płyn, uważając przy tym by nic nie wylało się na zewnątrz. W biokominkach gdzie cylinder osłania palenisko, najpierw rozpalmy palenisko za pomocą zapalniczki a dopiero potem nakładamy cylinder szklany.

Z kolei w biokominkach automatycznych sprawa jest jeszcze prostsza. Do rozpalenia takiego biokominka nie potrzebujemy zapalniczki. Wystarczy specjalnie przeznaczony do tego celu pilot lub aplikacja na naszym telefonie.

Rzeczą o której nie możemy zapomnieć jest uzupełnienie poziomu płynu. W niektórych biokominkach, zbiornik na płyn ukryty jest wewnątrz biokominka. Wtedy standardowo za pomocą lejka wlewamy płyn w przeznaczone do tego celu miejsce. Możemy tutaj liczyć na ułatwienie, gdyż biokominek automatyczny sam poinformuje nas o tym, że należy uzupełnić paliwo i nie musimy tego sprawdzać przed każdym rozpaleniem.

Bezpieczne rozpalanie biokominka – płyn do biokominków

Płyn do biokominków to nic innego jak w 99% etanol, odpowiednio odwodniony i skażony. Używajmy tylko i wyłącznie dobrych jakościowo paliw do biokominków. Zapewniają nam one brak jakiegokolwiek zapachu podczas spalania, oraz spalają się w całości.

Każdy biokominek powinien w łatwy sposób się wygasić. Zazwyczaj do tego celu służy listwa albo przesuwna, albo nakładana. Przesuwając taką listwę w odpowiedni sposób, jednocześnie odcinamy dopływ tlenu do biokominka i tym samym powodujemy jego wygaszenie.

Jeśli używamy dobrej jakości płynów do biokominków to nie ma potrzeby, aby pomieszczenie w którym znajduję się biokominek posiadało specjalny system wentylacyjny. Efektem spalania paliwa jest jedynie para wodna i dwutlenek węgla w bezpiecznym stężeniu.

Polecamy biokominki w naszym sklepie Decofire.pl

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *