Sposoby i rodzaje parzenia kawy

Kawa jest jednym z najczęściej wybieranych i cenionych towarów handlowych na świecie. Swój głęboki i oryginalny aromat zawdzięcza ziemi, na której wyrosła a także sposobami w jaki jest palona. Historia kawy swój początek ma w  Etiopii, gdzie jak mówi legenda, pasterz Kaldi miał odkryć owoce kawowca i udać się z nimi do mnicha, który z ciekawością poddawał je różnym metodą obróbki.

W tym momencie na rynku dostępnych jest wiele gatunków ziaren, a sama kawa spożywana jest w ilości około 400 mld filiżanek rocznie. Dwa najbardziej wybierane rodzaje kaw to Arabica i Robusta.

Sposoby i rodzaje parzenia kawy

Arabica (Coffea Arabica) – Charakteryzuje się podłużnym kształtem i zielonkawym kolorem. Napój na bazie Arabici posiada  delikatny smak i delikatny aromat. Dzięki małej zawartości kofeiny (od 1% do 1,7%) możemy ją spożywać znacznie częściej niż Robustę. Jest także uważana za szlachetniejszą od swojej młodszej siostry.

Robusta (Coffea Canephora)  – Jej początki sięgają XIX wieku. Jej ziarna mają owalny kształt i żółtozielony kolor. Ważną jej cechą jest dość wysoka zawartość kofeiny (od 2 – 4,5%). Charakterystyczny i gorzkawy smak powoduje, że Robusta bywa często dodatkiem mieszanek kaw (tzw. blend).

Specjały kawowe

Metod przygotowania napojów z udziałem ”małej czarnej” jest bardzo wiele. Najczęściej sięgamy po Espresso, Cappuccino, Flat White badz Caffè Americano.

Espresso to 25-30 ml kawy, powstałej po przepuszczeniu wody o temperaturze 88-92°C przez zmielone w ekspresie ziarna. Jego nazwa pochodzi od włoskiego przymiotnika espressivo, co w tłumaczeniu oznacza wyrazisty, wyraźny. Wbrew temu co myśli wiele osób, nazwa Espresso nie ma nic wspólnego z prędkością parzenia napoju.

Bazę Cappuccino stanowi wyżej wspomniane Espresso, które wzbogacone jest o 100 ml spienionego mleka. Pianka na powierzchni specjału powinna mieć ok. 1-1,2 cm wysokości. Sama nazwa napoju pochodzi od brązowo – białego koloru habitu kapucynów.

Sposoby i rodzaje parzenia kawy

”Biała płaska”, czyli inaczej Flat White, to nic innego jak podwójne Espresso zalane gorącym mlekiem. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego wyglądu: Płaskiej powierzchni puszystego mleka. Specjał wywodzi się z okolic Australii i Oceanii.

Espresso z dodatkiem gorącej wody znane jako Caffè Americano, pochodzi z Włoch, a jego historia opiera się o II wojnę światową, w czasie  której amerykańscy żołnierze prosili o dolanie do kawy gorącej wody, aby otrzymać smak zbliżony do tego jaki najczęściej pijali w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *