Ergonomiczne biuro – Jak powinno wyglądać idealne stanowisko pracy?

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak odpowiednio komfortowe stanowisko pracy wpływa na naszą wydajność. Ale jakie to właściwie jest komfortowe stanowisko pracy? O jakie elementy zadbać i jak ważna jest wygoda pracy? Poznaj wskazówki, dzięki którym dowiesz się jak urządzić swoje stanowisko pracy tak, by pracowało się idealnie!

ergonomiczne biuro

Odpowiednie biurko

Ważna jest tutaj zarówno powierzchnia blatu, która pomieści wszystkie niezbędne sprzęty jak i jego odpowiednia wysokość. Świetnie sprawdzają się biurka, które umożliwiają regulację wysokości blatu, również do tego stopnia, że można przy nich stać. Ci którzy spróbowali pracy na stojąco uważają, że to świetne rozwiązanie, które nie tylko odciąża plecy i sprawia, że mamy lepszą postawę ciała ale także pozytywnie wpływa na naszą efektywność. W Polsce tego typu biurka proponuje Ikea, ale z pewnością na wprowadzenie takich rozwiązań zdecyduję się znacznie więcej producentów. Ważne jest także, aby biurko posiadało odpowiednią ilość szuflad, gdzie schowamy wszystko to co chcemy mieć pod ręka a to co niekoniecznie powinno znaleźć się na blacie. Zbyt wiele elementów na naszym biurku będzie niekorzystnie wpływać na naszą koncentrację.

ergonomiczne biuro

Podwójne monitory

Praca na dwóch monitorach jest znacznie bardziej efektywna. Potwierdzi to każdy, kto spróbował takiej pracy. Obecnie ceny monitorów nie są wysokie, więc można niewielkim kosztem znacznie poprawić komfort naszej pracy.

ergonomiczne biuro

Ergonomiczne biuro – Ergonomiczny fotel

Odpowiednie podparcie kręgosłupa, podłokietniki umieszczone pod kątem na właściwej wysokości, konieczność ciągłego uruchamiania pleców dzięki oporującemu oparciu – to tylko kilka cech idealnego krzesła. Warto dobrze przemyśleć zakup fotela biurowego bowiem jest to jeden z kluczowych elementów wpływający na komfort naszej pracy. W końcu to na nim spędzamy te kilka godzin dziennie a niewłaściwy fotel, może mieć poważne konsekwencję dla naszego zdrowia.

ergonomiczne biuro

Dobre oświetlenie

Jeden z podstawowych czynników mający wpływ na komfort naszej pracy. Oświetlenie – Jeśli będzie nieodpowiednie, to nie tylko będziesz mniej produktywny, ale również zaczniesz przechylać głowę lub cały tułów by lepiej widzieć – w  efekcie nawet najbardziej ergonomiczne krzesło nie uchroni cię przed wadami kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest właściwe ustawienie biurka. Ustaw je tak, by refleksy lub powidoki nie wpływały na komfort widzenia ale jednocześnie tak, by do Twojego miejsca pracy docierało jak najwięcej naturalnego światła.  Z kolei sztuczne oświetlenie musi być tak dopasowane, by oświetlało klawiaturę, nie tworzyło odblasków a jednocześnie nie było zbyt ostre i nie męczyło wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *