4M – sposób na idealną kawę?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym co jest potrzebne do zrobienia naprawdę dobrej kawy? Włoscy bariści uważają, że konieczne są do tego 4 rzeczy – wszystkie na literę „M”.  Dowiedzmy się więc jak zrobić idealne espresso i co kryję się pod tajemniczo brzmiącym “4M”

kawa

La Maccina dosatore – czyli młynek do kawy

Ważna jest tutaj zarówno jakość młynka jak i grubość mielonych ziaren. Chyba nie trzeba tutaj wspomnieć, dlaczego tak ważne jest by kawa była zawsze mielona tuż przed parzeniem. Takiego samego efektu nigdy nie uzyskamy stosując zmieloną już jakiś czas temu kawę. Ciekawe jest również to, że mielenie kawy do espresso nie jest tożsame z mieleniem kawy na zwykłą biała kawę. Włosi są zdania, że powinno się stosować dwa osobne młynki do kawy – jeden do kawy zwykłej a drugi do espresso. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj zakup ekspresu, który posiada możliwość dostosowania grubości mielonych ziaren. Dzięki temu za pomocą jednego urządzenia, będziemy mielić takie ziarna jakich w danym momencie potrzebujemy.

kawa

La Miscela – czyli mieszanka kawy

Zależy ona od naszych indywidualnych upodobań. Na rynku znajdziemy całkiem sporo odmian i mieszanek kawy, jedyne co musimy zrobić to oddać się poszukiwaniom naszej ulubionej. Wskazówką o której warto pamiętać jest to, abyśmy jakość  i smak kawy oceniali dzięki filiżance espresso. Kawa z mlekiem, w dodatku słodzona – nigdy nie odda prawdziwego aromatu i smaku danego gatunku czy mieszanki.

kawa

La Macchina – czyli ekspres

Ważne jest tutaj niemalże wszystko – nie tylko ciśnienie, ale nawet tzw. wygrzanie ekspresu (paradoksalnie, ekspres już nieco zużyty robi lepszą kawę niż ten całkowicie nowy). Obecnie wybór ekspresów na rynku jest ogromny. Przed zakupem warto zastanowić się czego dokładnie potrzebujemy i jakie są nasze oczekiwania wobec naszego wymarzonego ekspresu. Przykładowo – jeśli twoim celem jest robienie codziennie  jednego espresso rano, to świetnie sprawdzi się  model dedykowany do espresso. Spieniacz do mleka  czy inne dodatki pozwalające robić podwójną latte, możesz sobie odpuścić– wystarczy model Ena Micro Jura. Jeśli natomiast chcesz mieć możliwość przyrządzania różnych gatunków kaw automatycznie , z możliwością doboru mocy napoju , wybierz ekspres  – Jura Z6.

kawa

La Mano – ręka baristy

Mimo, że żyjemy w czasach gdzie dobra kawę możemy uzyskać za pomocą jednego przycisku to prawdziwi Specjaliści uważają, że potrzebna jest do tego odpowiednie podejście, dzięki któremu każda kawa będzie absolutnie wyjątkowa. Ważne jest bowiem ile serca wkładamy w przygotowanie kawy. Bo kawa musi być kochana, by była pyszna. Tak po prostu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *